• Tıbb-i Nebevi
    • Sitemize Hoşgeldiniz
Tıbb-i Nebevi

   

KÖPEKLERİ SEVİP DOKUNDUKTAN SONRA…

KÖPEKLERİ SEVİP DOKUNDUKTAN SONRA…

Köpeklerin bir aile üyesi olarak sayıldığı, yüzümüzü gözümüzü yalamasına izin verdiğimiz daha sonrasında yaladığı yerlerin temizlenmediği, aynı kaplardan yiyilip içildiği günümüz modern ailelerde, bizlere köpeklerden bulaşan birçok mikrop ve hastalıkların bulaştığı araştırmalarla tespit edilmiştir. Zaten Köpeklerin bulunduğu eve meleklerin girmediğini söyleyen Peygamberimiz köpeklerden uzak durmayı, dokunduktan sonra ellerinizi ya da köpeğin dokunduğu kabı temizlemenizi tavsiye etmektedir. “Köpek bir kabı yaladıktan sonra onu 7 defa yıkayın. O yedinin birini de toprakla temizleyin.” Buyurmuştur. Neden toprak dediğinizi duyar gibiyim… Çünkü toprakla temizlerken, toprağın bu larvaları veya mikropları öldürme özelliğine sahip olduğu gerçeği yapılan araştırmalarla kabul görmüştür.

Moheet.com sitesindeki habere göre, uzman veteriner hekimler köpeklerin artık ve salyalarına maruz kalma durumunda körlüğe yol açabilen “Toksokara kaniş” denilen larvanın insanlara bulaştığı görülmüştür.

ABD Sumrset şehrinde uzman veteriner hekim Ayan Rayt, 70 köpek üzerinde yaptığı araştırmanın sonucunda, köpeklerin ¼’ inin 1 gr’lık kıllarında yaklaşık 180 tane larva tespit etmiş ve diğer ¼’ inde ise 71 kadar başka bakteri tespit etmiştir. Bu 71 bakteriden sadece 3 tanesi ise insanı kör etmeye yeterdir.

İngiltere’nin Daily Mirror gazetesinde yayınlanan rapora göre ise boyları 1 mm olan köpek kıllarının arasındaki larvalar, köpeklerle temas edilince kolay ve çabucak bir şekilde insana bulaşarak gözün arka kısmında gelişme gösterdiği tespit edilmiştir. Bu durumdan korunmak içinse doktorların tavsiyesi, köpeklere dokunduktan sonra ve yemeklerden önce ellerinizi yıkamanızdır. Raporda belirtilen Amerika’da yılda yaklaşık 10 bin civarında çocuklarda körlük tespit edildiği ifade edilmiştir.

Ünlü Alman düşünür, Dr. Cırartfentesmer “Kosmos” adlı Alman dergisinde yayınlanan makalesinde:

Son senelerde bazı insanların köpek besleme aşkı karşısında, insanların dikkatini maruz kalacağı tehlikelere çekmek zorunda kaldım çünkü içinde yaşadığımız çağda insanlar köpekleri beslemekle kalmıyor, aynı zamanda onlarla oynuyor, okşuyor ve büyük- küçük farkı gözetmeden ellerini yalamalarına izin veriyor hatta çok zaman insanın, kendisine yiyip içtiği kaplardan yemek artıklarını yemelerine göz yumuyor. Bütün bunlar sağlam yaradılışlı, karakterli insana, edep adaba uymayan bir husus olduğu gibi sıhhat ve temizlik kurallarına da uymaz.”

Bir diğer husus da köpeklerde bulunan ŞERİT KURDU’dur. İnsanda sivilce görünümünde oluşan bu kurt, şeritler, köpeklerde ve domuzlarda bulunur. Ancak gelişmesine en müsait hayvan köpekler, yırtıcı hayvanlar, çakallar ve kurtların kıllarıdır. Köpek şeridi, diğerlerinden farklı olarak gözle görünmeyecek şekilde küçüktür. Şerit kurdu hakkında son dönemde yapılan araştırmalar dikkatimizi çekmektedir.

Uzman Dr. Noller, Almanya’da yaptığı ameliyatlar sonucunda şöyle bir ispatta bulunmuştur; Almanya’da köpek şerit kurdu ile gelen vakaların oranı %1’den aşağı değildir. Dalmaçya, Kırım, İzlanda, Avustralya’nın güneydoğusu ve Hollanda’nın Frezeland bölgesi olmakla beraber burada köpekler dilencilikte de kullanıldığı için yaklaşık olarak insanlarda %12 oranında köpek şerit kurtlarına rastlanmıştır. Bu durum İzlanda’da %43’tür.

UNUTMAYIN! İSLAM SİZE KÖPEKLERİ SEVMEYİN, ONLARA DOKUNMAYIN DEMİYOR. ONLARI DA SEVİN, ONLAR İÇİN DE BİR KAP SU BİR KAP MAMA VERİN TÜM HAYVANLARA OLDUĞU GİBİ ANCAK KÖPEKLERİ SEVDİKTEN, DOKUNDUKTAN SONRA ELLERİNİZİ YIKAYIN TEMİZLİĞE ÖZEN GÖSTERİN DİYOR.

Betül Çevlik

Kaynak: Altun, A., (2017), Hz. Peygamber’in Sünnetinde Koruyucu Hekimlik, Ensar Neşriyat, İstanbul