• Tıbb-i Nebevi
    • Sitemize Hoşgeldiniz
Tıbb-i Nebevi

   

SIHHATİN SIRRI İYİMSERLİK


SIHHATİN SIRRI İYİMSERLİK

Newsweek dergisinin haberine göre, olaylar karşısında hayata hep müspet bakmak, vücudun direncini arttırıyor.
Dergide kapak konusu yapılan haberde, kendini korkuya kaptıran ve yalnız yaşayan kişilerin, psikolojik yönden bir problemi olmayan gruplara göre nezle, grip ve diğer hastalıklara daha çabuk yakalandıkları belirtiliyor. İnsan beyninde teşekkül eden herhangi bir olumsuz düşünce, vücudun bütün davranışlarına tesir edebiliyor.
Sağlıklı bir hayat sürmenin, kişinin psikolojik yapısı ile çok yakından alakalı olduğu bildirildi. İnsanın yakın çevresi ve tabiat ile olan münasebetleri ne kadar müspet olursa, her çeşit hastalığa dayanabilme gücü de o kadar artıyor.
“Newsweek” dergisinde kapak konusu olarak verilen bir haberde, son on yıldır yapılan araştırmaların, insan sağlığının bütünüyle kişinin psikolojik yapısına bağlı olduğunu ortaya koyduğu ifade edildi. Söz konusu haberde uzmanların, “Çevresi ile güçlü bağlar kurabilen insanlar, yalnızlığa itilmiş kişilere göre daha az hastalanıyor” sözlerine yer verilerek, olaylar karşısında soğukkanlılığını koruyabilen ve hayata hep olumlu açıdan bakan insanların, sağlıklı bir hayat sürdükleri gerçeğine işaret ediyor.
 
“Newsweek”in haberinde, yapılan bazı araştırmaların sonuçlarına da yer veriliyor. Buna göre, kendini korkuya kaptıran ve yalnız yaşayan kişiler, psikolojik yönden bir problemi olmayan gruplara göre nezle, grip ve diğer hastalıklara daha çabuk yakalanıyorlar.
Araştırmalar sonunda uzmanların vardıkları ortak kanaat, sağlıklı yaşamak isteyenler hayata hep olumlu açıdan bakmalı ve kendilerini gereksiz evham ve korkulara kaptırmamalı. İnsan beyninde teşekkül eden herhangi bir olumsuz düşünce, vücudun bütün davranışlarına tesir edebiliyor.
Söz konusu haberin dergisinde, araştırmalar sonunda ortaya çıkan bir başka gerçeğin de, kanserden ülsere kadar birçok hastalığın, psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklandığı ve bu kişilerin önemli bir kısmının da psikoterapi yoluyla yine eski sağlıklı günlerine dönmelerinin mümkün olduğu ifade edildi.

Kaynak: Zafer Dergisi
Derleyen: Nebimed Grubu