• Tıbb-i Nebevi
  • Sitemize Hoşgeldiniz
Tıbb-i Nebevi

  

Oruç Tut Sıhhat Bul

ORUÇ TUT ,SIHHAT BUL

 Dyt.Hatice Çelenk 

             Allah'u Teala ilk orucu Adem Aleyhisselam 'a ,sonra diğer peygamberlere ve ümmetlerine emretmiştir. Musa Aleyhisselam ve İlyas Aleyhisselünde  40 gün , İsa Aleyhisselam 60 gün hiçbirşey yemeden oruç tutardı .Abdülkadir Geylani 40 günde bir iftar ederdi.    Davud Aleyhisselam ömür boyu bir gün yer bir gün oruç tutardı. Oruçların en ağırı olan Savm -ı Davud denilen bu oruç Peygamberimizin de en sevdiği oruçtur.

 

            Peygamber Efendimiz(sav) ,  ramazan ayında tutulan oruca her zaman ayrı bir önem vermiştir. Ancak sadece ramazan orucu ile de yetinmemiştir. Şevval ayında 6 gün , pazartesi perşembe oruçları ,pazartesi ve perşembe günlerine ek olarak cuma günleri ,beyaz günler (Beyaz günler adı verilen hicri ayların 13 14 15. günleri peygamber efendimiz oruç tutardı.  ,Aşure günü ,arefe günü ,  şaban ayında  yani ramazan ayına hazırlık olması içinde bizim de tutmamızı tavsiye etmiştir.

 

         Ramazan ayını idrak ettiğimiz şu müberek günlerde maalesef ramazan ayının manevi iklimine  ve peygamberimizin sünnetine aykırı bazı davranışlar gözlemlemekteyiz.Ramazan ayının asıl amacı şatafatlı sofralar ,gösteriş riya israf ,kilolarımıza kilo katmak ,ürünleri yüksek fiyata satmak ,ramazan eğlenceleri ile geçirmek ,mutfaklara ve midelerimize daha fazla gıda sokmak değildir.Allahu teala neden oruç tutmamız gerektiğini Bakara suresi 185. Ayet-i Kerimesinde şöyle buyurmuştur:
''Ramazan
ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir. ''

 

     Ramazan ayı ; teffekkkür etmek ,muhasebe  yapmak arınmak ,daha az yiyerek beden temizliği yapmak ,daha fazla yardımlaşmak , yaksulu ,yetimi ,akrabayı daha fazla gözetmek ,teravih sahur ,iftar ,sohbet ,muhabbet demektir. Bu sayede ruhu ve bedeni dinlendirmektir. Allah Rasulü '' Oruç  kalkandır '' buyuruarak aslında insanları günahlara karşı koruduğu gibi ,mikroplara karşı koruyan bir silah olduğunu ifade etmektedir. 'Kur 'an ve Hadiste İlmi İcaz  Heyeti '' üyelerinden Mısır bilim adamı Abdüddaim Kühayl , Hz. Peygamberin , 'oruç kalkandır' hadisininin tabiri ve hikmeti şöyle yorumlar:kalkan insanı düşman darbelerine karşı koruyan ,onu gizleyen bir silahtır. Oruç da görevini gizli yapan bir silahtır ki , zayıf ve yaşlı hücreleri yok eder.Aynı zamanda zehirli maddelere hücum ederek gizlendikleri yerden söküp çıkarır.sonra da def eder.İlaçların senelerce verdiğini 30 günde verir. Bu hadis peygamberimizin açık bir mucizesi değil mi?

 

    Oruç ve sağlık üzerindeki etkisi üzerinde araştırmalar yapan Amerikalı Dr. Mac Fadon şu Tespitte bulunur: ' oruç tuttuğunda gıda ve ilaçlar yoluyla alınan zehirler çözülür, vücut hafifler  yüklerden kurtularak zinde ,dinç ve sağlıklı hisseder.

 

1)Oruç Psikolojik Hastalıklara Karşı En Güçlü Silah

Alman Profesör: Hans Detlef Fasman ,ara sıra oruç tutmak beyni aktifleştirdiğini söyler. Yapılan araştırmalara göre oruç   psikolojiyi de olumlu yönde etkiler.Moskova Psikoloji Enstitüsü Müdürü Dr.Yuri Nikolayev ,psikolojik problemi 17 bin hastayı oruçla tedavi etmiş ve başka yöntemlerinin başarısız olduğu bu hastalara oruçla ciddi başarılar elde etmiştir. Orucun sağlık üzerindeki etkisi üzerinde araştıma sonucu yayınlanan bir Japon dergisinde orucun hayatın sıkıntı ve meşakkatlerine tekrarlanan başarısızlıklarına karşı koyma direnci verir. Hayal kırıklığı ,şizofrenik hastalıkları tedavi eder, uykuyu düzenler ve insanı psikolojik olarak sakinleştirir.

 

2)Oruç Fazla Kilo ve Şişmanlığa Engeldir

 

Orucun başlamasıyla ,zayıf ve hastalıklı olan hücreler daha güçlü olan hücrelere yem olmak suretiyle yok olur.Bu esnada vücut ,hazım işlemine başlar ve birikmiş zararlı yağları eritmeye başlar ,zehirli maddeler ve bozuk dokularla birlikte dışarı atılır.Erzurum Tıp Fakültesi Biyokimya Profesörü Münip Yeğin 140 oruçlu üzerindeki araştırma sonuçlarını şöyle açıklamıştır.'Oruçta bir fizyolojik açlık durumuna rastlanmadı.Oruçta yağ depolarının  harekete geçirilmesi suretiyle lipid katabolizmasının fizyolojik sınırlar içinde düatlenmiş olduğu düşünülebilir.Bu sayede damar sertliğine sebep olan atero-skleroz 'un teşekkül etme ihtimali azalmaktadır.Oruç 20. asrın ateroskleroz ve ona eşlik eden kolesterol yüksekliği ,hipertansiyon angina pekrotis , enfarktüsler ve bazı böbrek rahatsızlıklarına yakalanmamak için en mükemmel tıbbi prolaksi veya sağlık kazanma egzersizidir. İslami oruç ,bazı nadir hastalıklar dışındaki durumlarda ,önemli bir şifa vasıtası,sadece total bir perhizden ibarettir.

 

3)Oruç Uyuşturucu ve sigara bağımlılığını tedavi eder:

Tıp otoritelerine göre oruç ,insanda uyuşturucu ve sigara kullanma isteğini büük ölçüde aazaltır.Oruç ,insan vücudunda gizli bir silah olarak çalışıp ,nikotin gibi zehirli maddeleri defeder. Aynı zamanda kanı temizler ve sigara içme isteği azami derecede azaltır.

 

4)Oruç ,eklem ağrılarına şifadır.

Araştırmacılar ,orucun bel ,omurga ve beyin ağrılarını tedavi ettiğini müşahede etmişlerdir. Norveç'te yapılan bir araştırmada ,dört hafta olmak şartıyla orucun eklem iltihabını başarılı bir şekilde tedavi ettiğini göstermiştir.

 

5)Oruç Vücuda enerji sağlar:

Uzmanlara göre ,insanoruçlu iken enerji düzeyi azami seviyeye çıkar .bilindiği gibi vücut enerjisinin onda biri ,yediğimiz yemek ve içeceklerin hazmında harcanıyor.Yeme içme ne kadar çoğalırsa enerji tüketimi de o derece artar.Oruçlu insanda bu enerji ,tasarruf edilir.Tasarruf edilen bu enerji vücuttaki zehirleri atmada ve vücudu temizlemede kullanılır.Hastalıkların enerji eksikliğinden ortaya çıktığı tıbben bilinmektedir.

6)Oruç sindirim sistemi için en iyi ilaçtır.

Bağırsaklarda görülen hastalıkların %85 temiz olmayan ve kirli kandan kaynakalnır.Kolon iltihabı ,müzmin bağırsak hastalıkları bu cins hastalıklardandır. Doktorlar,bağırsak ve kolon hastalıklarını tedavide şifayı oruçtaa olduklarını belirtirler.

Orucun ,yukarda sağlıkla ilgili olarak zikredilen faydalarından başka,Müslüman olmayan ülkelerde on binlerce hastayı kapsayan araştırmalarda orucu aktif bir şekilde şu hastalıklara da şifa olduğu tespit edilmiştir.

 1. Yüksek tansiyon
 2. Şeker hastalığı
 3. solunum cihazı hastalıkları
 4. damar sertliği ve kalp hastalıkları
 5. cilt hastalıkları özellikle müzmin ekzama hastalığı
 6. böbrek hastalığı
 7. kanser gibi habis hastalıklar
 8. ve koruyucu hekimlikte oruç bir numaralı silah olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Orucun faydaları gösteriyor ki bizi birçok hastalıktan korurken  hastalıklarımızında şifasını veriyor.Peygamberimin şu iki Hadis -i şerifi de peygamberimin ilmi mucizesini ortaya koyuyor. Peygamberimiz (sav ) 'ORUÇ KALKANDIR.' buyurarak orucun bizi maddi manevi tüm hastalıklardan koruduğunu belirtiyor.Yine   'ORUÇ TUT SIHHAT BUL ''hadis-i de  ramazanda camilerin  mahyalarını süslemekle kalmıyor ,gönüllerimizdeki efendimizi ve onun yolunu  ne kadar muhtaç olduğumuzu anlıyoruz.