• Tıbb-i Nebevi
    • Sitemize Hoşgeldiniz
Tıbb-i Nebevi

   

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp     Tuğçe Baltacı

     
GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP NEDİR?

      ‘Geleneksel   ve Tamamlayıcı Tıp’ Modern Tıp’a yardımcı olarak karşımıza çıkıyor. Fiziksel, ruhsal tedavilerde iyileştirme,  sağlığın koruyucu hekimlik yoluyla korunması ve sürdürülmesi, inanç ve tecrübelere dayalı, bilgi birikimleriyle yapılan terapi uygulamalarıdır.


     
GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI
 
      Binlerce yıldır uygulanan bu yöntemler ülkemizde nitelikli sağlık personeli tarafından, insan sağlığını tehlikeye atmadan ve asepsik ortamlarda yapılması ön görülen bu uygulamalar için Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde ilgili yönetmelik  resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre;

      ''Bakanlıkça yetkilendirilmiş ünite ile uygulama merkezlerinde ve ilgili alanda “uygulama sertifikası” bulunan tabip ve sadece diş hekimliği alanında olmak üzere diş tabibi tarafından yapılabilir. Uygulama alanında temel eğitimi bulunan sağlık meslek mensupları merkez ve ünitelerde sertifikalı tabiplere uygulamada yardımcı olabilirler. Diş hekimliği uygulama ve araştırma merkezlerinde, diş hastanelerinde ve ağız ve diş sağlığı merkezleri ile diş polikliniklerinde sadece diş hekimliği alanında uygulama yapılabilir.''


      GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP YÖNTEMLERİ


Fitoterapi
Bitkilerle tedavi anlamına gelen eczacılıkta bir bilim dalıdır. Bitkilerden elde edilen özlerle hastalığa özel tedavi için bitkisel ilaçlar bu yöntemle hazırlanır.
 Akupunktur
Çin’ de eski zamanlardan beri olan ve tüm dünyaya yayılan bir uygulamadır. Vücutta ki hastalığa göre belirli noktalara iğne batırılarak noktasal uyarma yapan, insan beyninde limbik sistem adlı bölgenin çalışmasını düzenleyen tedavi şeklidir.         

                                
       
   


Kupa Terapi
Kuru kupa ve ıslak kupa (hacamat) olarak ikiye ayrılır. Islak kupa yani hacamat, kan dolaşımını harekete geçirerek deri altında birikmiş toksit maddelerin küçük kesikler yardımıyla dışarıya atılmasını sağlar.      


                      
             
     
Sülük Tedavisi
Diğer bir adıyla Hirudoterapi olan bu tedavi şekli çok eskilerden beri kullanılan bir uygulamadır. Günümüzde bir çok hekimin de plastik cerrahide kullandığını görmekteyiz. FDA 2004 yılında sülükleri "tıbbi cihaz" olarak kabul etmiştir. Tıbbi amaçla kullanılan sülüklerin çenelerinde 60-100 arasında diş bulunur. Sülük salgıladığı enzimler sayesinde vücudumuzda ki rahatsızlıklara fayda sağlar.
Hipnoz
Trans halidir. Bu hal uyku ve uyanıklık arasında bir yerdir.Belirli telkinlerle ve nesnelerle uygulanan tedavi özel bir bilinç yoludur. Bir nevi amacı bilinçaltını harekete geçirmek, telkinlerle belirli düşünceleri değiştirmektir.
 
Ozon Terapi
Dolaşımı oksijenin bolluğuyla iyileştiren bir tedavidir. Ozon, kanın yoğunluğunu azaltarak ve akışkanlığı kolaylaştırır böylece dolaşım geliştirilir.                                    
 
Apiterapi
Arı ve arı ürünlerinin yardımıyla iyileştirici veya sağlığı koruyucu özelliktedir. En yaygın bilinen yöntemi arı iğnelerinin medikal kullanımını içeren arı zehri terapisidir.
 Homeopati
“Benzeri benzer ile tedavi” Homeopatinin temel ilkesidir. Sağlıklı insanda hastalık belirtisi olarak ortaya çıkarabilen herhangi bir maddeyi düşük dozda hastaya verilmesidir.

 
Kayropraktik
Eski Yunanca kökenli bir kelime olan Chiropractic, elle uygulama anlamındadır. Vücuttaki oluşan ağrılara omurgaya elle müdahale ederek kontrole alan bir tedavi şeklidir.

 


Larva Uygulaması
Luciliasericata sineğinin steril hale getirilmiş maggot (larva)larının yara tedavisinde kullanılması biçimidir.
 
Müzik Terapi
Bireylerin aldıkları tedavinin yanında psikolojik gelişimine yardım ederek tedavisinin olumlu yönde ilerlemesine katkı sağlayan uygulamadır.

  Mezoterapi – Proloterapi
Vücudun ağrılı kısmını doğal kaynaklı ürünlerden elde edilen solüsyonlu enjeksiyonlar ile yapılan bir tedavi metodudur. Bu şekilde o bölgedeki kan dolaşımı, lenfatik dolaşım ve immün cevap düzenlenir.
 Manuel Terapi, Osteopati, Chiroterapi
Tüm yapının hareketliliği ve eklem dizilimleri incelenmektedir. Tedavisi yalnızca manuel olarak yani elle, dokuların eski hareketleri ve mobiliteleri tekrar kazandırılmak için yapılır.

Nöral Terapi
Otonom sinir sistemini düzenleyen, ağrı başta olmak üzere birçok hastalıkta çok etkili bilimsel bir tedavidir.


Refleksoloji
Yaklaşık 5000 yıllık geçmişi vardır. El- ayak, kulak, omurga gibi yerlerde tüm organlarımızı etkileyen noktalara masaj yoluyla o noktaları uyararak yapılan tedavi şeklidir.


 


Biorezonans – Mora Terapi
Sigara bırakma tedavisi, alkol bağımlılığı tedavisi, alerji tedavileri, ağrı tedavileri, stres ve psikolojik problemlerin tedavilerinde kullanılır.